Bestel hier de gratis ‘Inspiratiegids 2025’
en geniet van meer dan 150 pagina’s aan kunstwerken en landschappen van SBE Urbanisme & Infra

Tridealhouse: Een slimme woning als antwoord op sloppenarmoede

07/08/2025

Tridealhouse is ontstaan uit de noodzaak om duurzame en betaalbare woningen te ontwikkelen voor mensen die leven in stedelijke sloppenwijken. Het idee werd geïnspireerd door rampen zoals Hurricane Yolanda in de Filipijnen, waarbij miljoenen huizen werden weggevaagd. Michel Loots, een ondernemende geest met een achtergrond in geneeskunde en economie, besloot zijn uitgebreide kennis uit VN-publicaties en duurzame ontwikkelingsdoelen (SDG’s) te bundelen in een project dat armoede structureel wil aanpakken.

Michel kwam langs (op een zonnige dag) in ons SBE Café en we konden hem enkele vragen stellen over het maatschappelijk en duurzame belang van dit wereldproject en de samenwerking met SBE.

Michel vertelt: “Ik was op zoek naar een ingenieursbureau dat ons kon helpen en ik had gezien dat jullie bezig waren met SDG-projecten.”

Trideal Houses

Samen met Philippe Dierckx, Project Engineer bij SBE, werd een woningconcept ontwikkeld dat niet alleen technisch robuust is, maar ook sociaal en ecologisch duurzaam. De Tridealhouse woningen zijn ontworpen met een driehoekige structuur, gekozen omwille van hun stabiliteit en eenvoud. Deze vorm maakt het mogelijk om de constructie lokaal te realiseren met minimale middelen, vergelijkbaar met een zelfbouw-pakket. De constructie houdt rekening met klimatologische omstandigheden zoals wind en aardbevingen, en gebruikt lokale normen die gebaseerd zijn op de Eurocodes.

Trideal Houses

SBE is trots om het Tridealhouse-project te ondersteunen, een innovatieve huisvestingsoplossing die stedelijke armoede in Ethiopië aanpakt via duurzame, zelfvoorzienende woningen. Philippe, legt uit: “Er is nu een eerste prototype klaar. Het is een eerste ‘echt’ huisje. Dit heb ik een drietal jaar geleden berekend. De staalstructuur is nog niet volledig geoptimaliseerd. De driehoekige vorm van het huisje zorgt voor stabiliteit en aardbevingsbestendigheid.”

Technische uitdagingen

Een van de grootste technische uitdagingen was het bouwen van een huis dat voldoet aan internationale normen, zoals die van de Wereldbank. De samenwerking met SBE was hierin dus cruciaal. Michel verduidelijkt: “Jullie expertise en validatiekracht gaven het project de nodige geloofwaardigheid.”

Trideal Houses

Tijdens de bouw van het eerste prototype kwamen verschillende inzichten naar boven. Zo bleek dat sommige onderdelen gelast moesten worden, wat roestvorming veroorzaakte. Dit leidde tot aanpassingen in het ontwerp en de keuze van materialen. Michel legt uit: “We willen omschakelen en magnelis-staal gebruiken dat beter bestand is tegen vocht en hitte. Zo werd ook het probleem van roestvorming aangepakt.” Tegelijkertijd werd het ontwerp geoptimaliseerd om het gewicht van de constructie te beperken en de montage te vereenvoudigen. De sokkel van beton werd herzien om plaats te bieden aan een watertank, essentieel in landen met een droog en regenseizoen. Wateropvang en -opslag zijn cruciaal voor de zelfvoorzienendheid van de woningen. In 2024 optimaliseerde SBE de staalstructuur voor het tweede prototype van Tridealhouse.

Philippe weet: “Van meet af aan was het de bedoeling om met staal te werken, mede bepaald door de driehoekige structuur. Beton werd overwogen, maar bleek te dik en te zwaar.” De keuze voor staal maakt massaproductie mogelijk en sluit aan bij de ambitie om het project wereldwijd uit te rollen. Michel vult aan: “De woningen zijn ontworpen om 80 jaar mee te gaan met minimaal onderhoud, wat essentieel is in contexten waar herbouw na 20 jaar financieel onhaalbaar is.”

Trideal Houses

Sociale impact, duurzaamheid en zelfvoorziening

Tridealhouse is meer dan een woningproject. Het is een sociaal, ecologisch en economisch model dat armoede structureel wil aanpakken. Michel noemt het een “vaccin tegen armoede”, een oplossing die, eenmaal gevalideerd, wereldwijd gerepliceerd kan worden. De ambitie was om 2.1 miljard mensen in 2023 in de sloppenwijken te helpen, mits er voldoende water is en politieke stabiliteit. De UN voorspelt dat dit zal stijgen tot 3.1 miljard in 2055.

Michel legt uit: “Het is volledig community empowerment. Dat is ook beschreven en bewezen. Een enquête onder 100 bewoners bevestigde dat de assumpties die wij hadden voor het project, ook 100% werden bevestigd door de bewoners. Elke daktuin voorziet bewoners van groenten, wat voedselzekerheid biedt en tegelijkertijd inkomsten genereert. Twee derde van de opbrengst kan worden verkocht, waardoor de woningen gedeeltelijk zelf-financierend zijn.”

Tridealhouse biedt dus meer dan huisvesting: het creëert banen, voedselzekerheid en sterkere gemeenschappen. Door moestuinen op de daken te integreren, kunnen bewoners voedsel produceren en een inkomen genereren. Dit draagt bij aan SDG 8 (decent work and economic growth), SDG 12 (responsible consumption and production) en SDG 17 (partnerships to achieve goals). De samenwerking met partners zoals SBE, Solar en lokale overheden is essentieel om het project te valideren en op te schalen. Het toont ook het belang aan van betrouwbare partners die hun kennis inzetten voor sociale impact. “Wanneer experts samenwerken met een gedeeld doel, kunnen we oplossingen bouwen die levens veranderen.”

Educatie en lokale betrokkenheid vormen een belangrijk onderdeel van het concept. Via trainingen, YouTube-video’s en sensoren wordt gezorgd voor correcte installatie, onderhoud en monitoring. Lokale werkgelegenheid wordt gestimuleerd door mensen uit de sloppenwijken in te zetten bij de bouw en het onderhoud van de woningen.

Op lange termijn wil Trideal Houses aantonen dat een hamlet, een kleine gemeenschap van zelfvoorzienende woningen, economisch rendabel kan zijn. Ze zullen gedeelde tuinen en sociale ruimtes bevatten en zo veerkrachtige, zelfvoorzienende stedelijke dorpen vormen. “Als dit lukt, kan het project wereldwijd worden opgeschaald,” weet Michel. Ethiopië werd gekozen als startlocatie vanwege de openheid van de regering en de aanwezigheid van de Afrikaanse Unie. Het project heeft al een kaderovereenkomst met het grootste bouwbedrijf van Ethiopië en geniet steun van het ministerie van urbanisatie.

Trideal Houses

Het project benadrukt modulariteit en lokale productie, waardoor gemeenschappen zelf hun woningen kunnen assembleren. Dit creëert werkgelegenheid en bouwt lokale capaciteit op. Philippe legt uit: “SBE werkte nauw samen met Ethiopische ingenieurs en architecten om effectieve kennisoverdracht en contextspecifiek ontwerp te garanderen.”

Voor bedrijven en ingenieurs die willen bijdragen aan projecten met sociale impact, is de boodschap duidelijk: “ken je eigen DNA en zet je expertise in om echte wereldproblemen op te lossen. Tridealhouse bewijst dat met de juiste partnerschappen en knowhow, duurzame verandering mogelijk is.”

“De samenwerking met SBE is een krachtig voorbeeld van hoe technische kennis en maatschappelijke verantwoordelijkheid hand in hand kunnen gaan.” Michel Loots, oprichter Tridealhouse.

Trideal Houses

We willen Michel en Philippe heel erg bedanken voor de tijd die ze voor ons wilden vrijmaken, om het Tridealhouse Project verder toe te lichten en wensen hen alvast veel succes!

Dit verscheen hierover in de media

Kom ons team versterken…

VOKA duurzaam

Want we zijn steeds op zoek naar gedreven mensen die graag hun tanden zetten in duurzame projecten met sociale impact.

Ander nieuws

Benieuwd naar wat er beweegt binnen SBE? Of bij welke projecten we betrokken zijn? Via dit nieuws houden we jullie op de hoogte van onze projecten en het reilen en zeilen binnen SBE .

Ontdek onze artikels
Luchtbeeld van Seine-Schelde - sluis Harelbeke - vistrap - schipy

Heb je vragen?

Aarzel niet om ons te contacteren, we helpen je graag verder!

Contacteer ons